Obstaja več definicij oz. opisov meditacije. Po mojem mnenju enega najlepših opisov meditacije ponudi Paramahansa Yogananda, ki pravi, da je meditacija kot objem, ki ga podarimo sami sebi. V objemu sebe (ali ljubljene osebe) se počutimo varne, sprejete, ljubljene, naše telo prevevajo občutki notranjega miru, radosti in sreče. Vse to so kvalitete, ki jih razvijemo z redno meditacijo.
Všeč mi je tudi Oshova definicija meditacije, ki pravi, da je »Meditacija je stanje brez uma, je stanje čiste zavesti, brez vsebine.« A prav tu se pogosto zatakne, saj od sebe pričakujemo, da bomo zmogli tišino uma doseči že takoj, ko z meditacijo pričnemo.
Na kakšen način naj začnem?
Če bi radi začeli meditirati, potem so vodene meditacije, po mojem mnenju, ena izmed boljših izbir. Vodene meditacije so tiste, ki jih vodi druga oseba v živo ali preko posnetka. S poslušanjem tiste, kar nam sporoča nekdo, ki meditacijo vodi, si pomagamo ohranjati fokus. Tako povečamo tudi možnost, da bo meditacija dejansko dosegla svoj namen. Poleg tega si marsikateri začetnik zastavi vprašanje, kaj naj bi med procesom meditacije sploh počel, pojavijo se lahko dvomi v smislu: »Bom jaz to sploh zmogel in znal,« zato je uporaba vodenih meditacij odličen način, da se spoznamo s to tehniko. Vodene meditacije so lahko tematsko obarvane in nam pomagajo k osredotočenju na občutke v svojem telesu, na manifestiranje blaginje, na zdravljenje itd., lahko pa so namenjene zgolj sproščanju. Nekaj brezplačnih vodenih meditacij lahko najdete v zavihku Vodene meditacije.
Kako dolga naj bo meditacija?
Dr. Sara Lazar, nevroznanstvenica v Massachusetts General Hospital, je raziskovala učinke meditacije in čuječnosti na človeške možgane. V raziskavi je sodelovalo 16 udeležencev, ki so 8 tednov v povprečju po 27 minut dnevno namenili meditaciji. Udeležencem so 14 dni pred začetkom raziskave naredili magnetno resonanco glave in tako pridobljene podatke primerjali s podatki, pridobljenimi s ponovno magnetno resonanco glave, opravljeno po 8 tednih redne meditacije. Raziskava je pokazala, da redna meditacija zmanjša nivo stresa ter povzroči spremembo dela možganov, ki je odgovoren za spomin, samozavedanje, empatijo in stres. Magnetna resonance glave pred in po zaključku raziskave je bila narejena tudi na udeležencih v kontrolni skupini, kjer pa sprememb na možganih niso opazili.¹
Ne glede na raziskavo so mnenja o dolžini trajanja meditacije različna. Nekateri zagovarjajo trditev, da mora trajati vsaj trideset minut. Le tako naj bi začeli opažati blagodejne učinke. Sama pa se pridružujem vsem tistim, ki verjamejo, da je deset minut dnevne meditacije še vedno bolje kot nič.
Morda nam na začetku deset minut popolnoma zadostuje. Če nismo vajeni sedeti ali ležati pri miru in v tišini, se nam bo lahko ta čas zdel kot cela večnost. Pozneje, ko bomo izkusili blagodejne učinke tišine, pa si morda ne bomo več mogli predstavljati, da bi meditirali manj kot pol ure. Na začetku je smiselno čas meditiranja postopno podaljševati. Lahko začnemo z desetimi ali petnajstimi minutami, nato pa postopno dodajamo še kakšno minutko.
Raziskav, ki bi dokazovale, ali že deset minut dnevne meditacije prinaša znanstveno dokazljive učinke, trenutno še ni. Moja izkušnja pa je, da se počutim bolje tudi po samo tolikšnem času, zato se sama s trajanjem ne obremenjujem in meditiram tako dolgo, kot mi dopušča čas. Včasih to pomeni deset minut, spet drugič eno uro. Res pa je, da stremim k temu, da je čas meditiranja vsaj trideset minut. A vendar je to zame le nenapisano pravilo in ne obveza.
Kako meditirati?
Ko se odločimo, da bo meditacija postala del naše vsakdanje prakse, se nam lahko pojavijo številna vprašanja. Kdaj in kje, v kakšnem položaju in kako dolgo je priporočljivo meditirati, kaj če med meditacijo zaspim ali pa se nikakor ne morem znebiti svojih misli? Vsa ta in še mnoga druga vprašanja se porajajo začetnikom. Nekaj odgovorov nanje poiščite v zavihku Pogosta vprašanja o meditaciji.
Kako okrepiti koristi meditacije?
Meditacija je v takšni ali drugačni obliki del mojega vsakdana že od leta 2012. Preizkusila sem različne vrste meditacij in prišla do spoznanja, da koristi meditacije lahko še dodatno krepim, če meditacijo kombiniram s tehnikami nevrolingvističnega programiranja. Nekaj vodenih meditacij, ki vključujejo tudi te tehnike, lahko najdete v zavihku trgovina. Na voljo so Vodena meditacija za krepitev hvaležnosti, Vodena meditacija za spreminjanje prepričanj in Vodena meditacija za opuščanje čustvenih bremen.
Viri in literatura
[1] http://news.harvard.edu/gazette/story/2011/01/eight-weeks-to-a-better-brain/